Nekla - mobile.ntt.nekla.eu

gierlatowo-01.jpg 7ed6ee623e16b921aadb5f02265a86a9
wycieczka
Wycieczka mieszkańców Gierłatowa i Targowej Górki
2017-08-04 Wojciech Abramczuk
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

W dniach 3 i 4 czerwca 2017 roku grupa mieszkańców sołectw Gierłatowo i Targowa Górka uczestniczyła w wycieczce integracyjnej na Kaszuby. Wycieczka ta, to już kolejna wspólnie organizowana, impreza dla mieszkańców naszych obu sołectw.

Program wycieczki zakładał zwiedzenie najciekawszych miejsc regionu Kaszub. Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi posługujący się językiem regionalnym, określanym jako język kaszubski. Główne miasta Kaszub to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Władysławowo. 

Po wyjeździe wczesnym rankiem udaliśmy się w kierunku upragnionych Kaszub. Po drodze zwiedziliśmy Malbork z jego zamkiem krzyżackim. Malbork to nie są jeszcze Kaszuby, ale nie mogliśmy ominąć tak interesującego miejsca. 

Malbork

Kolejnym naszym przystankiem w tym dniu były Wdzydze. To już są prawdziwe Kaszuby i mogliśmy tutaj w miejscowym skansenie poznać tradycyjne budownictwo tego regionu.

Wdzydze 

Pierwszy dzień zakończyliśmy w hotelu w Garczynie, gdzie w trakcie Wieczoru Kaszubskiego mieliśmy możliwość zapoznać się z tradycjami, kuchnią i językiem tego regionu.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem w hotelu i ruszyliśmy na dalsze poznawanie Kaszub. Pierwszyn przystankiem w tym dniu były Kartuzy, centrum Szwajcarii Kaszubskiej, przez niektórych uznawane za stolicę Kaszub. Tutaj mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Kaszubskie oraz Kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po wyjeździe z Kartuz udaliśmy się w kierunku Szymbarku gdzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu oprócz historii i kultury Kaszub zwiedzaliśmy wiele atrakcji, między innymi sławny don stojący na głowie.

 Szymbark

Po atrakcjach Szymbarku rozpoczęliśmy już powrót do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze przy akwedukcie w Fojutowie, który przenosi wody Wielkiego Kanału Brdy ponad Czerską Strugą.

To był już nasz ostatni przystanek na Kaszubach, które opuściliśmy z wielkim żalem i nadzieją na ponowne wizyty w tym przepięknym i interesującym regionie.

Cała wycieczka upłynęła nam w miłej i przyjaznej atmosferze. Te dwa, wspólnie spędzone dni, pozwoliły nam jeszcze lepiej poznać się na wzajem a intensywny program przygotowany przez organizatorów nie pozwolił na chwilę nudy. Już w trakcie powrotu planowaliśmy organizację kolejnej wycieczki i zastanawialiśmy się nad kolejnymi celami, które chcielibyśmy odwiedzić.

Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom wycieczki i mamy nadzieję, iż będziemy mogli wszystkim zaproponować kolejne terminy i cele wspólnej wycieczki.

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię